Masarykova studánka – studánka republikyRekonstrukce studánky z let 1928–1929 a její slavnostní odhalení 28. října 2009, kterého se zúčastnil syn Masarykova osobníhho archiváře Jan Šimsa a generální konzul USA David Beam.
Slavnostní odhalení zrekonstruované studánky za přítomnosti syna Masarykova osobního archiváře emeritního faráře Jana Šimsi a generálního konzula USA Davida Beama.
Oslava státního svátku v Zastávce začala už ráno v prostorách Gymnázia T. G. Masaryka slavnostními projevy ředitele školy PhDr. Petra Kroutila a historika Ladislava Nováka, které doprovodil gymnazijní sbor. (Foto: Světlana Smejkalová a Eva Kokešová)
Vlastivědný spolek pojal záměr zrekonstruovat Masarykovu studánku. Cílem projektu je upravit studánku do podoby z první republiky, tj. provést zevnější úpravu kamenného obložení, upravit okolí studánky a především pak osadit místa novými reliéfy T. G. Masaryka a T. W. Wilsona. Vlastivědný spolek se tímto obrací na vážené návštěvníky studánky s žádostí, aby pomohli odhalit některá historická tajemství, která studánka skrývá.
Průtrž mračen v polovině července 2009 způsobila nebývale velký průtok v potůčku, který protéká kolem Masarykovy studánky. Proud byl tak silný, že vyhloubil koryto asi do hloubky 40–60 cm a rošířil jej až na metr. Rozšíření koryta se pak velmi hodil při následných terénních úpravách před stavbou studánky.
10 files, last one added on Mar 13, 2010
7 albums on 1 page(s)
Random files - Projekty Vlastivědného spolku
První průzkum stavu podmáčení studánky v červnu 2009. Pravá strana studánky byla velmi podmáčeká a jistě si všichni vzpomínají, že tato strana byla vždy blátivá. Při rekonstrukci jsme pod lavičky instalovali drenážní trubky a vlhkost odvedli do potoka.
Zničená studánkaSoučasná podoba studánky (květen 2008) – chybí obě plastiky a některé kamenné části, celá stavba je podmáčena díky poškození výtokové trubky. Nejsou zde ani lavičky, odpadkový koš, který zde v rámci poslední úpravy okolí studánky kolem r. 1994 zajišťoval pan Oldřich Kocáb z Nové osady.
Jedním z vážených účastníků slavnostního odhalení byla také Běla Máčalová, členka Masarykovy společnosti, původním povoláním učitelka v Rosicích. Na počátku normalizace byla kvůli její výuce žáků o Masarykovy šikanována státní bezpečností a vyloučena ze školství. V celém Československu nesměla učit a mohla pracovat pouze v dělnických profesích. (Zády stojí Eva Kokešová).
Závěrečné práce na snižování terénu. Studánka má poměrně silný zdroj vody, což trochu komplikovalo práce. Betonový žlab osadil pan Jiří Marek.
Studánka v černu 2000 ještě s bronzovou plaketou Masaryka z roku 1949.
Celé prostranství kolem studánky se snižilo a srovnalo. Prosívku velmi ochotně navozili z rosického kamenolomu zaměstnanci babického obecního úřadu.