Slavnostní odhalení zrekonstruované studánky za přítomnosti syna Masarykova osobního archiváře emeritního faráře Jana Šimsi a generálního konzula USA Davida Beama.
Oslava státního svátku v Zastávce začala už ráno v prostorách Gymnázia T. G. Masaryka slavnostními projevy ředitele školy PhDr. Petra Kroutila a historika Ladislava Nováka, které doprovodil gymnazijní sbor. (Foto: Světlana Smejkalová a Eva Kokešová)
Vlastivědný spolek pojal záměr zrekonstruovat Masarykovu studánku. Cílem projektu je upravit studánku do podoby z první republiky, tj. provést zevnější úpravu kamenného obložení, upravit okolí studánky a především pak osadit místa novými reliéfy T. G. Masaryka a T. W. Wilsona. Vlastivědný spolek se tímto obrací na vážené návštěvníky studánky s žádostí, aby pomohli odhalit některá historická tajemství, která studánka skrývá.
Průtrž mračen v polovině července 2009 způsobila nebývale velký průtok v potůčku, který protéká kolem Masarykovy studánky. Proud byl tak silný, že vyhloubil koryto asi do hloubky 40–60 cm a rošířil jej až na metr. Rozšíření koryta se pak velmi hodil při následných terénních úpravách před stavbou studánky.
10 files, last one added on Mar 13, 2010
7 albums on 1 page(s)
Random files - Masarykova studánka – studánka republiky
Masarykův směťákTohle není odhozený papírek, ale regulerně vyvezná jakási stavební suť, řekl bych dopravená autem v pytli. Správce lesa pan František Horák nechal okolí studánky už několikrát uklízet naposledy v březnu (byla tam také pěkná sbírka pneumatik). Úklid zde v minulosti dělali také zastávečtí Sokoli, ti ovšem nemuseli platit úklidové firmě desetitisíce jako to dělají Lesy ČR.
První práce na doplnění uraženého kamene z boku levé plakety, kterou usekl dosud neznámý vandal, když vysekával bronzovou plaketu Masaryka.
Jan Šimsa (1929) se narodil v Praze. Jeho otec Jaroslav pracoval pro Masaryka na Pražském hradě jako jeho osobní archivář. Každý den dělal pro Masaryka rešerši z několika světových novin. Byl rovněž aktivní jako sekretář křesťanského sdružení YMCA. Za nacistické okupace byl vězněn a zemřel v koncentračním táboře v Dachau.
Jan Šimsa, emeritní evangelický farář, se angažoval v disentu. Byl jeden z prvních signatářů Charty 77, vězněn. Po revoluci pracoval pro brněnské Občanské forum.
(Foto: Lubomír Stehlík Brněnský deník Rovnost)
Pohled na přístupovou cestu k Masarykově studánce s informačním panelem o její historii.
I během rekonstrukce, kdy se u studánky poměrně často pořád někdo pohyboval jsme mohli sledovat, kdo v obci co právě rekonstruuje nebo opravuje, např. nejmenová rodina v Nové osadě vyvezla ke studánce zrušený živý plot.
Last additions - Masarykova studánka – studánka republiky