Home :: Login
Album list :: Last uploads :: Last comments :: Most viewed :: Top rated :: My Favorites :: Search


TITLE  +   - 
FILE NAME  +   - 
DATE  +   - 
POSITION  +   - 
protokol-rozbor-vody.jpg
Protokol o zkoušce vody ze studánky dopadl výborněO tom, že Masarykova studánka má skutečně "velice dobrou vodu", jak v roce 1928 do pamětní knihy obce Zastávka napsal kronikář František Pokorný z Nivek, se může přesvědčit každý. Toto je sken protoklu o zkoušce vody z května 2008.
ot30_04_01.jpg
Masarykova studánka zřejmě v 80. letech ještě s portrétem T. G. Masaryka. Vpravo jsou vytesaná písmena RBS na paměť Rosické báňské společnosti, která dala studánku v roce 1928 upravit.
ot30_05_01.jpg
Studánka v červnu 2000, ještě s Masarykem.Tento bronzový reliéf Masaryka nechal v roce 1949 odlít v brněnské slévárně pan Příhoda (bydlel v Zastávce u špitálu). Rekonstrukce nacisty zničené studánky proběhla pod hlavičkou Českéslovenského svazu mládeže a podílelo se na ní několik občanů Zastávky.
ot30_07_01.jpg
Detail unikátní kubisticky střižené stavby studánky.
dsc_0002.jpg
Studánka bez Masaryka, kterého asi v roce 2003 ukradl zloděj.Reliéf byl v kamenné zídce 55 let. Zloděj věděl co chce a byl si vědom toho, že za "tatíčka" dostane ve sběrně nějakou tu korunu. Ještě že bronz vykupují a štěstí, že studánka nikomu nepatří, takže to ani policie nemusela řešit. Ach jo.... Muselo mu to dát ale práci. Masaryka doslova vysekal z betonu a citelně tak poškodil pravou část studánky.
dsc03724.jpg
Zničená studánkaSoučasná podoba studánky (květen 2008) – chybí obě plastiky a některé kamenné části, celá stavba je podmáčena díky poškození výtokové trubky. Nejsou zde ani lavičky, odpadkový koš, který zde v rámci poslední úpravy okolí studánky kolem r. 1994 zajišťoval pan Oldřich Kocáb z Nové osady.
dsc_0001.jpg
Studánka v zapomněníMasaryk v roce 1928, kdy byla studánka upravena, navšívil Zastávku. Na základě několika faktů lze spekulovat, že Masaryk toto místo dokonce osobně navštívil. Podle řady pamětníků se u studánky později zastavoval president Beneš. Jeho plaketa po r. 1949 na několik let vystřídala nacisty zničenou plaketu Wilsona. Beneš však v 50. letech ze studánky "zmizel".
dsc03728.jpg
Výzva, ozve se někdo?Svět je malý a tak doufáme, že se někdo u studánky zastaví, kdo bude mít fotografii z první republiky. Ta by nám totiž dokazovala, že vedle plastiky Masaryka byla skutečně plastika amerického presidenta Thomase W. Wilsona. Zatím máme pouze svědectví pamětníků. Uvítali bychom i fotografie z jiné doby. Zkrátka cokoliv, co povede k upřesnění historie tohoto místa.
dsc03705.jpg
Masarykův směťákTohle není odhozený papírek, ale regulerně vyvezná jakási stavební suť, řekl bych dopravená autem v pytli. Správce lesa pan František Horák nechal okolí studánky už několikrát uklízet naposledy v březnu (byla tam také pěkná sbírka pneumatik). Úklid zde v minulosti dělali také zastávečtí Sokoli, ti ovšem nemuseli platit úklidové firmě desetitisíce jako to dělají Lesy ČR.
12 files on 2 page(s) 1