Slavnostní odhalení zrekonstruované studánky za přítomnosti syna Masarykova osobního archiváře emeritního faráře Jana Šimsi a generálního konzula USA Davida Beama.
Oslava státního svátku v Zastávce začala už ráno v prostorách Gymnázia T. G. Masaryka slavnostními projevy ředitele školy PhDr. Petra Kroutila a historika Ladislava Nováka, které doprovodil gymnazijní sbor. (Foto: Světlana Smejkalová a Eva Kokešová)
Vlastivědný spolek pojal záměr zrekonstruovat Masarykovu studánku. Cílem projektu je upravit studánku do podoby z první republiky, tj. provést zevnější úpravu kamenného obložení, upravit okolí studánky a především pak osadit místa novými reliéfy T. G. Masaryka a T. W. Wilsona. Vlastivědný spolek se tímto obrací na vážené návštěvníky studánky s žádostí, aby pomohli odhalit některá historická tajemství, která studánka skrývá.
Průtrž mračen v polovině července 2009 způsobila nebývale velký průtok v potůčku, který protéká kolem Masarykovy studánky. Proud byl tak silný, že vyhloubil koryto asi do hloubky 40–60 cm a rošířil jej až na metr. Rozšíření koryta se pak velmi hodil při následných terénních úpravách před stavbou studánky.
10 files, last one added on Mar 13, 2010
7 albums on 1 page(s)
Random files - Masarykova studánka – studánka republiky
Jan Šimsa (1929) se narodil v Praze. Jeho otec Jaroslav pracoval pro Masaryka na Pražském hradě jako jeho osobní archivář. Každý den dělal pro Masaryka rešerši z několika světových novin. Byl rovněž aktivní jako sekretář křesťanského sdružení YMCA. Za nacistické okupace byl vězněn a zemřel v koncentračním táboře v Dachau.
Jan Šimsa, emeritní evangelický farář, se angažoval v disentu. Byl jeden z prvních signatářů Charty 77, vězněn. Po revoluci pracoval pro brněnské Občanské forum.
(Foto: Lubomír Stehlík Brněnský deník Rovnost)
Josef Horký instaluje v pořadí druhou verzi výtokové trubky – tentokrát mosazné s ozdobným zakončením (20. září 2009).
Natáčení rozhovoru s generálním konzulem Davidam Beamem pro zpravodajství mikroregionu Kahan.
Díky finanční podpoře jednoho štědrého filantropa (bohužel si nepřeje publicitu), jsme mohli realizovat také tento informační panel s historií studánky. Dřevený panel vyrobila firma Domovina z Lichnova. Velmi povedené grafické ztvárnění textu o historii studánky a výrobu zajistil pan Michal Eliáš z Rosic.
Zničená studánkaSoučasná podoba studánky (květen 2008) – chybí obě plastiky a některé kamenné části, celá stavba je podmáčena díky poškození výtokové trubky. Nejsou zde ani lavičky, odpadkový koš, který zde v rámci poslední úpravy okolí studánky kolem r. 1994 zajišťoval pan Oldřich Kocáb z Nové osady.
Last additions - Masarykova studánka – studánka republiky